Amatör Telsizcilik e-Sınavı Başvuru ve Uygulama Kılavuzu

Amatör Telsizcilik e-Sınavı Başvuru ve Uygulama Kılavuzu

Amatör Telsizcilik e-Sınavı Başvuru ve Uygulama Kılavuzu

Amatör Telsizcilik e-Sınavı için başvurular, 2 Kasım 2020 tarihinden bu yana sürekli olarak ve herhangi bir takvime bağlı olmadan yapılabilmektedir. Çoktan seçmeli 50 soru üzerinden tek oturum hâlinde gerçekleştirilecek Amatör Telsizcilik e-Sınavına başvurular, https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ adresi üzerinden e-Devlet şifresi ile veya e-Devlet üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır. 12 yaşını doldurup 16 yaşından gün almamış adayların, şahsen ya da posta yoluyla Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir.

5 Adımda E-Sınav Başvuru Süreci

  1. https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ehizmetler/index adresinden KEGM E-Hizmetler sayfasını açın. Buradan "Amatör Telsiz: Sınav Ön Başvuru" bağlantısına tıklayın ve açılan sayfadan giriş yapın.
  2. Giriş yaptıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı'nı seçin. Yapacağınız başvuruda biyometrik fotoğrafınızı kullanın.
  3. E-sınav başvurunuz KEGM tarafından onaylandıktan sonra en geç 30 (otuz) gün içinde MEB “Kurumsal Tahsilat Programı” https://odeme.meb.gov.tr/ adresi üzerinden veya TC Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası TAO, Türkiye Halk Bankası AŞ şube, ATM veya internet şubeleri üzerinden "Kıyı Emniyeti Gen. Müd. Amatör Telsizcilik Sınavı" başlığını bularak, TC Kimlik Numaranız ile ödeme yapabilirsiniz.
  4. Ödeme yapıldıktan sonra https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ adresinden e-sınav giriş belgenizi alın. Bu belgenin renkli çıktısını almak ve sınav günü yanınızda bulundurmak zorundasınız!
  5. Tercih ettiğiniz sınav merkezi, tarih ve saat bilgisi size e-posta veya mesaj yoluyla da gönderilecektir.

Sınav hakkında gerekli tüm bilgiye Milli Eğitim Bakanlığı ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanmış olan Amatör Telsizcilik e-Sınavı Başvuru ve Uygulama Kılavuzu'ndan ulaşabilirsiniz. Yukarıdaki kısa bilgi adaylara fikir vermek ve yol göstermek amacıyla hazırlanmıştır. En doğru ve güvenilir bilginin bu kılavuzda yer aldığını hatırlatır; sınava girmeden önce bu kılavuzu mutlaka okumanızı öneririz.

TRAC Ankara tüm adaylara başarı diler. Havada buluşmak dileğiyle...