Evdeyiz, ama asla yalnız değiliz!

Evdeyiz, ama asla yalnız değiliz!

Evdeyiz, ama asla yalnız değiliz!

Her yıl 18 Nisan günü kutlanan Dünya Amatör Telsizciler Günü için IARU tarafından ilan edilen 2021 teması, içinde bulunduğumuz pandemi koşulları nedeniyle dünya çapında uygulanan sosyal izolasyon önlemleri nedeniyle, "evdeyiz, ama asla yalnız değiliz" olarak belirlendi. IARU tarafından yayımlanan mesaj şu şekilde:

"...Virüsün yayılmasını azaltmak için aşırı fiziksel izolasyonun benimsenmesine neden olan bir pandemiyle karşı karşıya kaldığında, dünya çapındaki amatör radyo topluluğu, ortaya çıkan sosyal izolasyonun üstesinden gelmek için olumlu yanıt verdi. Pandeminin başlangıcını takip eden günler ve haftalarda radyo amatörleri, yerel, ulusal ve küresel düzeydeki radyo dalgaları aracılığıyla spontane olarak birbirlerine ulaştılar. Yerel "sağlıklı yaşam ağları", özellikle evleriyle sınırlı olan yaşlılara dostça sesler ve düzenli durum kontrolleri sağladı. Düzinelerce ülkedeki “güvende kalın” özel etkinlik istasyonları bize virüsün yayılmasını sınırlamanın önemini hatırlattı. 2020'nin geri kalanı boyunca canlı yayın etkinliği, büyük yarışmalardaki rekor sayıdaki katılımla benzeri görülmemiş bir seviyedeydi. Etkili aşıların geliştirilmesi, 2021'in ilerleyen saatlerinde normalliğin bir kısmına geri dönme ümidi sunarken, salgın, 2021 Dünya Amatör Radyo Günü münasebetiyle hala bizimle birlikte olacak. Bu tema, üye toplumlarımıza anlamlı mesajlar oluşturma fırsatı sunuyor. ..."

TRAC Ankara Şubesi olarak bizler de tüm amatörlerin, pandemi önlemlerine uymalarını önemle rica ediyor, Dünya Amatör Telsizciler Gününü kutluyoruz.

18 NİSAN DÜNYA AMATÖR TELSİZCİLER GÜNÜ NEDİR ?

Uluslararası Amatör Radyo Birliği (International Amateur Radio Union – IARU) 18 Nisan 1925'te Paris'te kurulmuştur. Uluslararası Amatör Radyo Birliği’nin kurulduğu gün "Dünya Amatör Telsizcilik Günü" olarak kabul edilmiştir. Dünya üzerinde 3 milyondan fazla lisanslı amatör telsiz operatörü bulunmakta ve 18 Nisan Amatör Telsizcilik Günü, amatör telsizcilik kuruluşlarının düzenlediği çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

İlgi için: https://www.iaru.org/on-the-air/world-amateur-radio-day/

18-nisan-dunya-amator-telsizciler-gunu.png