TA2NC Oğuzhan Kayhan 2020 World Wide WPX Contest'te derece elde etti

TA2NC Oğuzhan Kayhan 2020 World Wide WPX Contest'te derece elde etti

TA2NC Oğuzhan Kayhan 2020 World Wide WPX Contest'te derece elde etti

Şubemiz üyelerinden TA2NC Oğuzhan KAYHAN, 14 MHz bandı SSB Düşük Güç (Low Power 100W) kategorisinde katıldığı uluslararası "World Wide WPX Contest" yarışmasında Türkiye ve Asya birinciliği elde etmiş; Dünya sıralamasında da 9. olma başarısı göstermiştir. Üyemiz TA2NC Oğuzhan KAYHAN'ı ve kendisi nezdinde Türkiye'den yarışmaya katılarak milli çağrı işaretimiz TA'yı dünyaya duyuran diğer telsiz ve radyo amatörlerini örnek çalışmalarından ötürü kutluyor; başarılarının devamını diliyoruz.

Amatör Telsizcilikte Yarışmalar

Amatör telsizcilik, pek çok farklı uygulama alanı bulunan zengin bir uğraştır. Bunlardan biri de yerel veya evrensel olarak düzenlenen ve yalnızca lisanslı amatör telsiz operatörlerinin katılabilecekleri yarışmalardır. Temel amacı katılımcı amatörlere kendilerini geliştirebilecekleri ve istasyonlarını sınayabilecekleri bir ortam sağlamak olan bu yarışmalar, kimi zaman zorlu ve stresli şartlarda çalışabilme becerisinin de sınandığı koşullar yaratır. Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti tarafından düzenlenen TA UHF/VHF Yarışması, hâlen Türkiye'de düzenlenen tek ulusal ve evrensel yarışmadır.

TA UHF/VHF Yarışması hakkında ayrıntılı bilgi için bkz. http://trac.org.tr/amatorun-kosesi/ta-vhf-uhf-contest-tr

CQ WW ve CQ WPX Yarışmaları

Dünyanın en bilinen ve en çok katılıma sahne olan yarışmalarından ikisi, Birleşik Devletler'deki telsiz ve radyo amatörleri tarafından yayınlanan CQ dergisinin yılın iki farklı döneminde düzenlediği "CQ WorldWide" ve "CQ WPX (World prefixes)" yarışmalarıdır. HF bantlarında düzenlenen ve bireysel ya da ekip hâlinde katılımın mümkün olduğu bu yarışmalarda SSB ve CW alt kategorileri de yer almaktadır. Bu yıl yapılan CQ WPX SSB yarışmasına toplamda 7597 telsiz ve radyo amatörü katılmıştır.

CQ WW Yarışması hakkında ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.cqww.com/

CQ WPX Yarışması hakkında ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.cqwpx.com/