TRAC Ankara ARRL EME 2019 faaliyeti

Birleşik Devletler'in ulusal amatör radyo örgütlenmesi olan The American Radio Relay League (ARRL) tarafından düzenlenen EME: Earth-Moon-Earth (Dünya-Ay-Dünya) yarışması, VHF bandları için iki ayrı hafta olmak üzere, 19-20 Ekim ve 16-17 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. Şubemiz üyesi TA2NC Oğuzhan KAYHAN, VHF (2 M) bandında Türkiye'den tek temsilci olarak yarışmaya katılarak bizleri gururlandırdı.

EME (Dünya-Ay-Dünya) Yarışması

Dünya-Ay-Dünya iletişimi, normalde şehir içi haberleşme için kullanılan VHF bantlarında sinyallerin Ay'dan yansıtılarak Dünya'ya geri gönderilmesi ilkesine dayanıyor. Bu sayede, 15-16.000 KM gibi yüksek bir erimde görüşme sağlanabiliyor! EME Yarışmasında da bu yöntemle mümkün olan en fazla sayıda operatör ile görüşme yapılması amaçlanmakta.

VHF bandında Dünya-Ay-Dünya iletişimini sağlayabilmek için hem yüksek güç, hem çok kazançlı antenler, hem de mümkün olan en kayıpsız anten/kablolama tesisatına sahip olmak gerekli. Dünya genelinde bile pek az sayıda amatörün sahip olabildiği bu gereksinim nedeniyle, doğal olarak EME yarışmalarında HF yarışmalarındaki kadar yüksek skorlara da ulaşılamıyor.

TRAC Ankara olarak, üyemiz TA2NC Oğuzhan KAYHAN'ı örnek çalışmalarından ötürü tebrik ediyor; başarılarının devamını diliyoruz. Kendisinin yarışmada kullandığı antenler ile yarışma boyunca konuşan diğer ülke ve mesafeleri içeren görselleri de aşağıda görebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.arrl.org/eme-contest